Shopping Cart

Kontakt: 0917 540 838

Doručenie Slovensko – GLS Kuriér (do 24hod.) 3.99€

Kontaktujte nás

0917 540 838

Sociálne siete

Pomoc – moje žiarovky sa vypália príliš skoro

Pomoc – moje žiarovky sa vypália príliš skoro

Čo si predstavujete pod pojmom „autožiarovka“? Dúfame, že nie len „aby sa nevypálili“. Ale dostaneme sa aj k tomu. Poďme si teda priblížiť dôvody, prečo automobilové žiarovky zlyhávajú. V tomto článku sa zameriame na problémy spôsobené napájacím napätím.

Väčšina ľudí si myslí, že napätie v aute je 12 V. V skutočnosti, počas chodu motora je v aute napätie medzi 13,5 – 14 V a v niektorých prípadoch dokonca vyššia. Preto žiarovky do svetlometov nie sú určené pre napätie 12 V ale pre 13,2 V. Informácie o životnosti sa teda vzťahujú k tomuto napätiu. V kábloch sa prenáša a prepína niekoľko desatín voltu, ktoré sa vždy stratia, takže hodnota vo väčšine automobilov je bližšie k 12 V. Ak nie, mohlo by to mať vážne dôsledky na životnosť žiarovky. Preto je pravidlo „piatich“, ktoré hovorí, že 5%-ná odchýlka prevádzkového napätia môže mať vplyv na životnosť žiarovky až o 50%.

V prípade, že alternátor dodáva extra 5% , potom žiarovka bude „trpieť“ a jej životnosť môže byť až o polovicu kratšia ako by mala byť. Navyše 5% zodpovedá napätiu okolo 13,9 V. Napätie je potrebné merať na svietidle a nie na batérií alebo na alternátore. Ak nedôverujete multimetru, tak si napätie môžete zmerať sami.

Ako môžete vidieť, prevádzkové napätie je hlavnou príčinou predčasného zlyhania žiaroviek. Tak čo môžete robiť, ak je Vaše auto jedným z tých s vysokým napätím? Najprv je potrebné skontrolovať, či dané vysoké napätie je normálne pre daný model auta. Niektorí výrobcovia áut akceptujú túto nevýhodu, aby zabezpečili rýchle dobíjanie batérie. Kvalifikovaný mechanik Vám bude schopný povedať, aké napätie má Vaše auto. Ak je zistené vysoké napätie, existuje celý rad možných príčin. Ako napríklad opotrebovaný alternátor. Aj napriek tomu, že regulátor voltov pracuje dobre, nekvalitná alebo vybitá batéria môže stimulovať zvýšený dopyt po prúde. Výmena takýchto batérií bude eliminovať problém žiaroviek, ktoré sa „vypaľujú“ príliš skoro.

→Čítaj tiež článok: Meníte svoje autožiarovky príliš často? Prinášame Vám pár rád, ako tomu predísť←

Doručenie ZDARMA

Všetky objednávky nad 80€

Rýchla donáška do 24 hod.

90% tovaru skladom

100% originál

Originálny tovar záruka 100%

100% Bezpečná platba

PayPal / MasterCard / Visa / Stripe