Shopping Cart

Kontakt: 0917 540 838

Doručenie Slovensko – GLS Kuriér (do 24hod.) 3.99€

Kontaktujte nás

0917 540 838

Sociálne siete

Sú modré autožiarovky legálne?

Množstvo zákazníkov, s ktorými sa dostávame do kontaktu, hľadá žiarovky, ktoré budú najvhodnejšie pre ich potreby. Častá otázka od zákazníkov, ktorí hľadajú žiarovky so štýlom a výhodami je: “sú modré autožiarovky legálne?”

 

Čo robia nelegálne žiarovky na našich cestách?

 

modre-autoziarovkyPokiaľ sa jedná o zákon, ktorý hovorí o legálnosti autožiaroviek, jedná sa o hodnotu Kelvinov (K), na ktorých naozaj záleží. Akákoľvek halogénová žiarovka s hodnotami nad 4200K nie je legálna pre cestnú premávku a mala by byť použítá len pre off-road.

Je to preto, že žiarovky začnú produkovať svetlo s miernym modrým odtieňom, keď dosiahnu farebnú teplotu okolo 4200K. Modré žiarovky sú používané v atomobiloch záchrannej služby pretože musí vystupovať na ceste výraznými svetlami oproti ostatným vodičom. Ak by mali všetci namodro sfarbené reflektory, záchranné vozidlá by mohli mať ťažkosti, ktoré by mohli spôsobiť veľa problémov.

 

osram-cool-blue-intense-h7-64210cbiVýnimkou tohto pravidla je rada Osram Cool Blue Intense. Tieto žiarovky produkujú 4200K a sú prvé cestné právne povolené žiarovky produkujúce biele svetlo.

Osram Cool Blue Intense žiarovky sú vyrábané použitím unikátneho kremičitého skla, ktoré produkuje ostré biele svetlo bez toho, aby na modrý odtieň bol nutne použitý farebný povlak na žiarovke. To znamená, že rozsah farby svetla zostáva plne legálny pre prevádzku na pozemných komunikáciách a súčasne produkuje svieže biele svetlo a vysokú farebnú teplotu.

 

Modrý náter

modré žiarovky porovnanie

Niektorí výrobcovia použili modrý povlak na žiarovku, aby bol lúč biely najviac ako je to len možné. Kým to nebude presahovať farebné teploty nad 4200K, je to na naše cesty legálne. Ak má Vaša žiarovka povlak koli dosiahnutiu bielej farby, nedostanete toľko svetla na cestu, pretože tento modrý náter ohrozuje svetelný výkon autožiarovky a znižuje tak jeho intenzitu asvetelného lúča.

Pozrite sa v tomto porovnaní na žiarovkou bez povlaku a na žiarovku s modrým náterom
 

A čo moderné automobily?

osram-moderneNa mnohých nových vozidlách, vrátane Audi, BMW a Mercedes modeloch môže nové xenón HID osvetlenie dostať veľmi ľahko modrý nádych. Tie sú stále klasifikované ako svetlá na prevádzku na pozemných komunikáciach ak sú z výroby vybavené HID svetlami a nie aftermarket HID kit sadou. Sada pre prestavbu halogénových svetiel na Xenónové svetlomety nie je legálna.

 

Dôvodom, prečo Xenon HID žiarovky môžu byť modré a stále povolené na cestnú premávku je legislatíva. Od vtedy ako sa Xenónové výbojky stali viac populárne, nové zákony, ktoré boli vytvorené, sú podrobnejšie a umožňujú vyššie teploty farieb.

Ďalším dôvodom, prečo je väčšina Xenon HID žiaroviek klasifikovaných pre prevádzku na pozemných komunikáciach siaha až do ich technológie. Xenónové výbojky obsahujú rôzne zmesi solí v porovnaní s halogénovými žiarovkami. Môžu dosiahnuť vyššie teploty farieb bez nutnosti modrého náteru, čo znamená, že nebudete musieť ubrať zo svetelného výkonu.

 

Ktoré halogénové žiarovky su legálne pre naše cesty?

 

modre-povolene-ziarovkyVšeobecné pravidlo je, že ak sa pozriete na produkované svetlo a má modrý nádych, žiarovka nemôže byť klasifikovaná ako legálna na cestné komunikácie, ale môže byť používaná len off-road. Cestné žiarovky ako Philips WhiteVison a Osram Cool Blue Intense sú perfektným príkladom žiaroviek, ktoré môžete používať na cestných komunikáciách a zároveň dosiahnete skvelý efekt a ostré biele svetlo.

Maximálne výkonné, štandardné halogénové žiarovky s dlhou životnosťou sú legálne pre naše cesty. Ak si nie ste istí pamätajte, že môžete:

Skotrolovať hodnoty Kelvinov žiaroviek – zvyčajne hľadajte 4200K alebo nižšie.

Skontrolovať, či žiarovka ma nasledujúce nariadenia: ECE R37. To je pečať schválenia, že sú plne legálne pre naše cestné komunikácie.

 

Ktoré halogénové žiarovky sú vhodné iba pre použitie off- road?

542156-p-cool-blue-hyper-plus-h7-62210cbh-plus-55w-12v-px26d-de-1

Ak ste používali Xenon HID efekt, najlepšia voľba pre Vás je Osram Cool Blue Hyper+. Pretože tieto žiarovky majú hodnotu 5000K, nie sú legálne pre cestnú komunikáciu, ale veľa ľudí má tendenciu ich kupovať pre efekt a pre off-road použitie ako sú autosalóny, tuning a rôzne podujatia.

 

Ktoré Xenónové výbojky sú legálne pre naše cesty?

osram-d1s-night-breaker-unlimitedXenónové výbojky sú celkom mätúce, pretože produkujú oveľa vyššiu farebnú teplotu ako halogénové žiarovky, ale sú vačšinou klasifikované ako legálne pre neše cesty. Výrobcom inštalované xenónové výbojky môžu produkovať vyššiu tarifikáciu Kelvinov než halogénové žiarovky a pritom sú plne legálne na naše cesty. Štandardný Xenónové výbojky zvyčajne dosahujú 4300K a produkujú veľmi jasné, ostré biele svetlo.

Vzhľadom k tomu, že xenónové výbojky sa pohybujú pri hranici 5000K, tieto žiarovky sú ešte jasnejšie a premietajú mierne modré svetlo. Pokiaľ sa Vám jedná o vzhľad vozidla, ktorý vytvárajú zapnuté svetlá, potom je Osram Cool Blue Intense Xenarc fantastický výber.

 

Pozrite sa na Osram Xenarc Cool Blue intense

Ľudia, ktorí hľadajú výrazné modré svetlo inklinujú ku kúpe Osram Cool Blue Intense Xenon. Tieto žiarovky dosahujú farbu svetla 5500K a sú ideálnou voľbou pre majiteľov áut, ktoré sú od výroby vybavené xenónovými svetlami a pre majiteľov, ktorí hľadajú modro sfarbené, plne legálne svetlo pre naše cesty. Tieto žiarovky pracujú na úrovni 5500K a ponúkajú výrazné modré svetlo.

 

Potrebujete nejaké rady ako si vybrať?

S toľkými rôznymi typmi žiaroviek a pri toľkých vyhotoveniach, ktoré sú k dispozícií je prirodzené, že možno budete chcieť trochu poradiť pri výbere tej správnej autožiarovky pre Vás. Prosím nevájte nás konkaktovať prostreníctvom e-mailu obchod@formotor.sk ,kde môžete klásť svoje otázky a poradiť sa.

Doručenie ZDARMA

Všetky objednávky nad 80€

Rýchla donáška do 24 hod.

90% tovaru skladom

100% originál

Originálny tovar záruka 100%

100% Bezpečná platba

PayPal / MasterCard / Visa / Stripe